Rehabilitacija miokarda
Kardiološka rehabilitacija je za vas ukoliko:
Patite od:
- otkazivanja srčanog mišića
- bolesti perifernih arterija
angine pektoris
Imate
- bajpas koronarne arterije ili
- Oporavljate se od operacije srčanih zalizaka
- Patite od pulmonarne hipertenzije
- Želite da radite na prevenciji oboljenja i učinite najbolje za svoje srce i pluća.
Program oporavka od srčanog udara je:
Preporučen od strane Svetske Zdravstvene Organizacije.
Program rehabilitacije koji pomaže ljudima svih godina, sa blagim, srednjim ili ozbiljnim problemima srca ili posledicama infarkta.
Program uz koji imate bolju kontrolu nad svojim zdravljem jer tretira i druga srčana, vaskularna, pa i pojedina pulmonalna oboljenja koja zahtevaju temeljnu medicinsku negu.
Dokazano smanjuje nivo smrtnosti za 20-30% u prvih 5 godina nakon infarkta srca.
Ovaj terapeutski program ne može da promeni vašu zdravstvenu prošlost, ali može da poboljša njenu budućnost.
Program rehabilitacije posle infarkta obuhvata:
- Kontrolisanu fizičku aktivnost – funkcionalne terapeutske vežbe.
- Edukaciju o zdravom životu, ishrani i pravilnoj upotrebi medikamenata.
Savetovanje o metodama za umanjivanje stresa, poboljšanje emotivnog i mentalnog zdravlja.
Rehabilitacija se u potpunosti zasniva i sprovodi na indvidualnim i personalizovanim programima vežbanja u skladu sa problemom pacijenta, a pod kontrolom odgovornog lekara.
Šta da očekujete od kardiološke rehabilitacije:
- stabilizaciju i kontrolu kliničkog stanja;
- upoznavanje sa fizičkim ograničenjima i adaptacija na život sa bolešću srca i/ili krvnih sudova;
- pobeđivanje straha od fizičkog opterećenja
- vraćanje emocionalne stabilnosti, motivacije i samopouzdanja.
Benefiti programa rehabilitacije:
- Ojačavanje srčanog mišića i tela nakon infarkta.
- Olakšanje simptoma srčanih problema (npr. bol u grudima).
- Rad na zdravim navikama uz nadzor stručnjaka,
- Bolje raspoloženje i manje stresa.
- Više energije i snage za obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
- Najvažnije: prevencija daljih komplikacija bolesti.
Kako ojačati srčani mišić?
Našim posebnim programom vežbi za oporavak posle infarkta.
Srce je najvažniji mišić vašeg tela. Radite sa vežbama koje ga podstiču na brži rad, i srce će postati snažnije. Jače srce pomaže plućima da dopremaju krv bogatu kiseonikom do mišića u celom telu, jačajući ih i obezbeđuju bolje funkcionisanje celog organizma.
Jednostavno je — ako se više krećete, lakše se krećete. Terapeutsko, kontrolisano vežbanje podiže nivoe energije i izdržljivosti. Pomaže da se vratite svakodnevnim aktivnostima koje je srčana insuficijencija možda stavila van domašaja.
Vežbanje pomaže u smanjenju stresa i prirodno podstiče hormone sreće u telu. Kontinuirana podrška fizioterapeuta vam pomaže da otkrijete stresore i naučite kako da ih najbolje nosite sa njima i nekim novim životnim okolnostima.
Nudimo vam program koji zaista smanjuje rizik od potencijalnih ili budućih srčanih problema i hospitalizacije. Rehabilitacija srca se fokusira na stabilizaciju, usporavanje i čak preokretanje progresije srčane insuficijencije. Kontaktirajte nas za svoj, personalizovani program i učinite nešto zaista krucijalno za svoje zdravlje.
Ciljevi i tok terapije
- I FAZA: Prvi nivo odnosi se na rani oporavak nakon infarkta srca (ukoliko je to slučaj). Transferi i kretanje u okviru sobe ili hodnika sa ciljem povećanja distance u trajanju od 2-5 minuta. Pored kontrole pokreta i kretanja, cilj je održati srčani ritam u normali. Pod kontrolom fizioterapeuta i kardiologa, vežbe se sprovode 2-4 puta dnevno.
- II FAZA: Obuhvata aerobne vežbe. U zavisnosti od stanja pacijenta, u terapiju mogu biti uključena i laka istezanja i lakše vežbe snage. Iako program i tempo napretka variraju u odnosu na pacijenta, druga faza može trajati od 3-6 nedelja. Vežbe se rade u trajanju od 20-60 minuta, tri do pet puta nedeljno. Monitoring srčanog ritma je neophodan.
- III FAZA: Pacijent nije više pod strogom kontrolom fizioterapeuta. Ovo je omogućeno i edukacijom bližnjih u pogledu terapije. Radi se na daljem ojačavanju i treningu snage. Istraživanja nam ukazuju da trening snage ima brojne pozitivne efekte u rehabilitaciji. Vežbe iztezanja omogućavaju izgradnju ili održavanje fleksibilnosti i mobilnosti, što doprinosi održavanju aktivnog života. Funkcionalni trening radi se 2 do 3 puta nedeljno, a uključuju vežbe za donji i gornji deo tela, u 3 seta sa 10-15 repeticija.
Zakažite pregled
Pre započinjanja I kreiranja individualnog programa rehabilitacije potrebno je da obavite određene lekarske preglede. Proveravanjem vaše fizičke sposobnosti i medicinskih, fizičloh ograničenja određujemo rizik od srčanih komplikacija, posebno tokom vežbanja. Kada smo upućeni u vašu medicinsku istoriju i mogučnosti započinjem kreaciju programa rehabilitacije srca koji je potpuno siguran i efikasan za Vas. Naknadni pregledi I kontrole kod nadležnog lekara utvrđuju napredak i ukazuju nam kada je potrebno modifikovati program kako bismo došli do najboljih mogućih rezultata.
Program namenjen osobama u različitim fazama oporavka nakon infarkta srca ili neke od kardioloških intervencija.