Reumatologija i reumatska oboljenja
Ukoliko patite od:
- Reumatoidnog artritisa,
- specifičnih ili nespecifičnih artritisa
- Behterove bolesti,
- različitih vrsta artroza,
- osteoporoze ili pak
nakog drugog reumatskog oboljenja.
Mi smo adresa za vas!
Šta je važno za terapiju reumatskih bolesti?
Kod primene fizikalne terapije u tretiranju reumatskih oboljenja insistira se na individualnom pristupu. Neophodno je isplanirati tok terapije u skladu sa godinama pacijenta, dijagnozom, stadijumom bolesti i drugim specifikumima.
Ključni faktor u tretiranju reumatskih oboljenja i odabiru metoda lečenja je: rana dijagnoza. Ukoliko je bolest u začetku, i lekovi i fizikalna terapija imaju više prostora i vremena da deluju i značajno smanje tegobe bolesti.
Ukoliko je bolest u odmaklom stadijumu, neophodan je intenzivniji pristup u lečenju medikamentima i pravovremeno započinjanje fizikalne terapije.
Treba razumeti da su reumatske bolesti hronične i ne mogu se do kraja izlečiti. Dugoročni efekat fizikalne terapije, u tretiranju reumatskih oboljenja, postiže se kontinuitetom i aktivnom saradnjom (fizioterapeut-pacijent).
Neke od metoda za terapiju reumatskih bolesti su:
- Krioterapija
- Modaliteti kontrole bola
- Imobilizacija
- Jačanje tela – vežbe
- Kardiovaskularne aktivnosti
- Upotreba specijalističke opreme i aparaturna fizioterapija
- Adaptacija – obuka
Prioritetni ciljevi terapije
- očuvanje funkcije lokomotornog sistema,
- usporavanje napredovanja bolesti,
- ublažavanje bola i
- rad na pokretljivosti tela.
Boljitak je zagarantovan uz:
- pravilno formulisanu terapiju 1 na 1
- kontinuitet,
- upornost i
posvećenost vas i vašeg fizioterapeuta.
Kontaktirajte nas da se zajedno suprotstavimo svemu što vas sputava u pokretu!
Kako sprečiti razvoj reumatskih oboljenja?
Ključni faktor u tretiranju reumatskih oboljenja je rana dijagnoza. Ukoliko je bolest u začetku, lekovi i fizikalna terapija imaju više prostora i vremena da deluju i značajno smanje tegobe bolesti.
Ukoliko je bolest u odmaklom stadijumu, neophodan je agresivniji pristup u lečenju medikamentima i pravovremeno započinjanje fizikalne terapije. Kod primene fizikalne terapije u tretiranju reumatskih oboljenja insistira se na individualnom pristupu.
Neophodno je isplanirati tok terapije u skladu sa godinama pacijenta, dijagnozom, stadijumom bolesti i drugo. A potom je adekvatno modifikovati u skladu sa potrebama klijenta i tempom promena, napretka, koji klijent može da ostvari.
Konzervativna terapija reumatskih oboljenja
Ogleda se u lečenju prepisanim medikamentima od strane nadležnog lekara. Pored lekova, u upotrebi su vrlo često analgetici, antireumatici i kortikosteroidi.
Povremeno je, zbog jačine preporučene terapije, potrebno pribeći i alternativnim rešenjima – biološkim, prirodnim lekovima koji mogu umanjiti tegobe bolesti. Isto tako, česta je primena lokalnih preparata – antireumatskih gelova i masti, koji imaju daleko manja neželjena dejstva od pojedinih oralnih medikamenata. Ipak, lečenje reumatskih oboljenja ni u kom slučaju ne treba sprovoditi na svoju ruku.
Program namenjen osobama u različitim fazama oporavka nakon infarkta srca ili neke od kardioloških intervencija.