Kiropraktika u Beogradu

Kiropraktika je bezbedna i efikasna metoda lečenja, koja je posebno korisna u tretmanu bolova i problema sa kičmom. Odlučujući faktor za uspešno lečenje je pravilan odabir kiropraktora sa odgovarajućim obrazovanjem i iskustvom. Ovaj pristup može znatno poboljšati kvalitet života i omogućiti pacijentima da se oslobode bola i tegoba u vezi sa kičmom.

Kiropraktika u Beogradu

Ukoliko imate neke od ovih simptoma – kiropraktika može da vam pomogne

Da li je kiropraktika bezbedna?

Kiropraktika je relativno bezbedna i efikasna metoda lečenja. Odlučujući faktor za uspešno lečenje je pravilan odabir kiropraktora sa odgovarajućim obrazovanjem i iskustvom. Ovaj pristup može znatno poboljšati kvalitet života i omogućiti pacijentima da se oslobode bola i tegoba u vezi sa kičmom.

Šta je kiropraktika?

Kiropraktičari su najpoznatiji po lečenju pacijenata sa neuromuskuloskeletnim poremećajima i srodnim kliničkim stanjima koristeći nežni potisak ili prilagođavanje odnosno manipulaciju kičmom (ali i drugim delovima tela).

Pored manipulacije kičmom, drugi prihvatljivi načini kiropraktičkog tretmana mogu uključivati instrukcije o vežbanju, modifikaciju životnog stila i savetovanje o ishrani, kao i upotrebu drugih, pomoćnih terapijskih modaliteta radi postizanja najboljih rezultata lečenja.

Kroz prilagođavanje kičme i druge ručne terapije, kiropraktika ima za cilj da vrati pravilno poravnanje i funkciju mišićno-skeletnog sistema. Ovo može smanjiti pritisak na nerve, ublažiti napetost mišića i promovisati optimalno zdravlje nerava. Rešavanjem osnovnih uzroka nelagodnosti i promovisanjem prirodnog lečenja, kiropraktička nega može doprineti zdravijem i uravnoteženijem telu.

Kako izgleda tretman kiropraktike?

Važno je napomenuti da kiropraktor uvek počinje terapiju postavljanjem tačne dijagnoze, što obuhvata pregled specijaliste fizijatra, snimke rentgena ili magnetne rezonance, laboratorijske nalaze i, ako je potrebno, druge specijalističke preglede.

Primenom različitih tehnika mobilizacije i manipulacije, uz brze pokrete male amplitude praćene karakterističnim zvukom „krckanja“ u zglobovima i kičmi, postiže se smanjenje pritiska i nelagode u bolnoj regiji. Ove tehnike ne samo da deluju na zglobove i kičmu, već takođe imaju izuzetan efekat na meka tkiva.

Kada je reč o poseti kiropraktičaru, iako je bol najčešći razlog za dolazak, tretmani manuelne terapije obično su potpuno bezbolni. Pre početka samog tretmana, kiropraktičar će pažljivo postaviti vaše telo u udoban položaj kako bi se telo opustilo. U slučaju da imate ukočene ili bolne mišiće, mogu se javiti privremeni osećaji manje nelagode, ali obično ne traju dugo.

Tretmani kiropraktike su u potpunosti bezbedni kada se obavljaju od strane kompetentnog i kvalifikovanog kiropraktičara. Ova terapija se često primenjuje čak i kod dece i trudnica, što dodatno potvrđuje njenu bezbednost.

Kiropraktičar namešta vrat

Kako funkcioniše terapija kiropraktikom?

Terapija kiropraktikom se zasniva na ručnom korekciji položaja zglobova kičme. Kiropraktičar ima za cilj da otkloni subluksacije (izmeštanje) pršljenova i time smanji pritisak na nerve.

Ovo omogućava bolji rad organa i tkiva, poboljšava pokretljivost zglobova i olakšava osećaj rasterećenosti. Terapija može trajati nekoliko minuta do sat vremena, u zavisnosti od stanja i vrste terapije koja se primenjuje.

Neprijatne telesne reakcije na kiropraktiku su obično male i privremene. Nastaju i nestaju ubrzo nakon tretmana. Najčešće benigne reakcije su kratkotrajna lokalna nelagodnost na području lečenja. Ozbiljni neželjeni efekti su zaista retki.

Benefiti kiropraktike:

  • Ublažavanje bola i upravljanje
  • Poboljšani opseg pokreta
  • Ublažavanje glavobolje i migrene
  • Poboljšana neurološka stanja
  • Potencijalno smanjenje simptoma osteoartritisa
  • Smanjenje simptoma skolioze
  • Poboljšano držanje
  • Smanjenje stresa
  • Poboljšane atletske performanse
  • Poboljšano zdravlje zglobova
  • Smanjenje upotrebe lekova protiv bolova

Kontraindikacije

Ova vrsta terapije ne preporučuje kod:

  • pacijenata sa određenim artritisnim stanjima,
  • teške osteoporoze
  • utrnulosti, peckanja ili gubitka snage u ruci ili nozi
  • povećanog rizika od moždanog udara
  • poznate abnormalnosti kostiju u gornjem delu vrata
  • preloma ili dislokacija,
  • kod kancera ili infekcija na području lečenja.

Postoje alternativne terapije od kojih možete imati benefita – kontaktirajte nas za besplatnu konsultaciju.

Kiropraktika cenovnik

Više o kiropraktici...

Šta treba raditi posle tretmana kiropraktičara?
  1. Hidratirajte se
  2. Krećite se, nemojte trenirati energično.
  3. Dodajte vežbe kiropraktičara u svoju rutinu
  4. Jedite zdravu hranu
  5. Obratite pažnju na svoje telo
  6. Izbegavajte dugotrajno sedenje
  7. Razgovarajte sa terapeutom o svim senzacijama koje imate.

Izričito se preporučuje da ne radite sledeće nakon što se tretman završi:

  1. Izbegavajte naporne treninge I nagle, eksplozivne pokretae
  2. Ne preskačite nijednu od predloženih vežbi ili istezanja, jer su one korisne za vaš oporavak.
  3. Izbegavajte podizanje teških tereta dok vam kiropraktičar ne dobije dozvolu, jer to može da napreže mišiće i pršljenove koji su podešeni tokom sesije.
  4. Izbegavajte tople kupke ili tuširanje odmah nakon prilagođavanja, jer to može izazvati grčeve mišića ili bol u tretiranom području.
  5. Uzdržite se od konzumiranja kofeina ili alkohola odmah nakon sesije jer oni mogu ometati napore lečenja i smanjiti efikasnost kiropraktičkih tretmana.
  6. Ne zaboravite da zakažete svoj naredni termin, jer je on izuzetno važan za kontrolu i praćenje napretka.

Dužina terapije kiropraktikom zavisi od vašeg stanja i vrste terapije koja se primenjuje. Kiropraktičar će vam predložiti plan terapije i reći vam koliko tretmana će biti potrebno. Saradnja sa kiropraktičarem je važna jer se za svakog pacijenta određuje individualni plan terapije koji može uključivati odmor i vežbe kod kuće.

Da biste izabrali pravog kiropraktičara, obratite se stručnjaku sa odgovarajućim obrazovanjem i iskustvom. Postavite pitanja o njihovim kvalifikacijama i iskustvu, kao i o terapijama koje primenjuju. Saradnja sa kiropraktičarem treba da se zasniva na uzajamnom poverenju i komunikaciji kako biste postigli najbolje rezultate u vašem lečenju.

Pre nego što počnete sa terapijom kiropraktikom, važno je da se postavi tačna dijagnoza. To se obavlja kroz pregled specijaliste Fizijatra, rendgenske snimke ili magnetnu rezonancu, laboratorijske nalaze i, ako je potrebno, druge specijalističke preglede. Na osnovu postavljene dijagnoze, kiropraktičar će vam predložiti odgovarajuću terapiju.