Cervikalni Sindrom – Bol u Vratu ili Mnogo Više od Toga?

vežbe istezanja cervikalni sindrom
Sadržaj:

Kada bol u vratu nije samo bol?

Koliko se puta nedeljno, ili dnevno, požalite na bol u vratu? Ako ne vi, onda ste i sada, u prevozu, kod kuće, na poslu ili negde u prolazu blizu barem jedne osobe koja se žali na bol u vratu i ramenima.

Iako sa njim živimo, i iako je postao tako uobičajen, evo jednog važnog razloga zašto bol u vratu ne treba ignnorisati. Da počnemo sa pitanjem:

Šta je to cervikalni sindrom?

Cervikalni sindrom se odnosi se na bol i bolne senzacije koje se manifestuju u vratu, u ramenima i rukama, potiljku, prednjem delu grudnog koša, u lopaticama i leđima. Cervikalni sintrom vrata nastaje kao posledica degenerativnih promena kičme, posebno u vratnom delu.

Osim toga, ovo su još neki od mogućih uzročnika cervikalnog sindroma:

  • problemi sa krvnim sudovima,
  • inflamatorni procesi
  • metaboličke promene
  • različite traume – kontuzije, povrede…
  • osteoporoza
  • pojedini tumori, ili
  • urođene malformacije kičmenog stuba.

Cervikalni sindrom se dakle odnosi na skup poremećaja uzrokovanih promenama na vratnoj kičmi i mekom tkivu koji ga okružuje. Bol je ovde dominantni simptom. Bol u vratu je čest problem velikog dela današnje populacije. Faktori koji doprinose ovom problemu su moderan način života, produženo sedenje i nepravilni radni položaji i pokreti. Koren ovih poteškoća nalazi se u mehaničkim poremećajima struktura vratne kičme, lošem držanju tela i naglim pokretima tela.

Krunski simptom cervikalnog sindroma – bol u vratu

Poremećaji vratne kičme i mekog tkiva koje je okružuje su uzrok glavnog simptoma, a to je bol u vratu. Bol u vratnoj kičmi može se širiti u rame, niz jednu ili obe ruke i leđa. Osećaj bolnosti obuhvata povećanu napetost mišića u zadnjem delu vrata, opipljivu ukočenost vrata, smanjeno kretanje vrata i vegetativne smetnje u predelu glave i gornjih ekstremiteta.

Ostali simptomi cervikalnog sindroma:

  • Glavobolja
  • Vrtoglavica
  • Osećaj trenja prilikom pomeranja vrata.
  • Slabost u rukama i nogama.
  • Utrnulost u ramenima, rukama ili šakama.
  • Ukočenost u vratu.
  • Problemi u održavanju ravnoteže.
  • Problemi sa kontrolom bešike ili creva.
  • Tačkice pred očima, zujanje u ušima.
  • Trnjenje prstiju, ograničenje pokreta u vratu i u ramenu itd.
  • Obično se na samom početku simptomi cervikalnog sindroma ignorišu i ne pridaje im se preveliki značaj.

Šta je tačno uzrok poremećaja i cervikalnog sindroma?

Pre svega, to su degenerativna oboljenja kičme, povrede (čak i lakše saobraćajne nesreće) različiti zapaljenski procesi, osteoporoza … Osim toga, hrskavice i kosti, koji su osnova vratne kičme, sa godinama stare, tanje se i troše.

Neki od diskova s godinama dehidriraju, često se javlja i diskus hernije, degeneracija diskusa, promene na ligamentima koji povezuju kosti. I drugo.

Da li imate cervikalni sindrom?

Ukoliko imate ograničenu pokretljivost vratnog dela, upornu pojačanu napetost mišića vrata i ramenog pojasa. Signali da imate cervikalni sindrom vrata su i vrtoglavice ili učestale glavobolje. Zatim, bol u području vrata koji se širi u ruke i oblast glave – verovatno patite od cervikalnog sindroma.

Ugrožene grupe ljudi

Kao što smo pomenuli cervikalni sindrom se najčešće vezuje za profesionalna oboljenja, poput onih poslova koji zahtevaju provođenje dosta vremena za računarom iili ponavljanje pokreta koji uključuju pokrete vrata (podizanje predmeta iznad glave). Savremeni način života: dugo sedenje, nepravilni ili sputani položaji prilikom rada, pognuto gledanje u telefon, kompjuter…

Incidencija pojave ovog oboljenja nam govori da je u bliskoj vezi sa napretkom tehnologije, novim zanimanjima i sedentarnim načinom života. Tako su nova istraživanja pokazala visoku prevalenciju pojave sindroma među adolescentima. Uobičajeno se cervikalni sindrom javljao kod ljudi između 45 i 55 godina.

Kada govorimo o cervikalnom sindromu i onome što bol pogoršava to su: kontinuirano loše držanje tela i nagli, nekontrolisani pokreti tela. Toliko smo navikli na bol da se danas, na primer, u pojedinim skandinavskim zemljama bol u vratu smatra problemom javnog zdravlja.

Ono što je sigurno, je da:

1. Sindrom utiče na fizičku i psihičku funkcionalnost osobe.

2. Ovakav negativan uticaj na svakodnevne životne aktivnosti, u smislu ograničavanja funkcionalne pokretljivosti, značajno umanjuje kvalitet života.

Cervikalni sindrom – lečenje

U zavisnosti od dijagnoze i objektivne kliničke slike, kada utvrdimo radi li se o akutnom ili hroničnom bolnom stanju, sprovodi se niz fizikalnih i rehabilitacionih procedura.

U skladu sa ciljevima – bili oni samo ublažavanje bola ili korekcija držanj; i vraćanje snage i elastičnosti, stručno sprovodimo procedure

Lekovi koji se mogu koristiti kod cervikalnog sindroma, ukoliko su prepisani:

(Konsultovati se sa lekarom ili farmaceutom.)

  • nesteroidni anti-inflamatorni lekovi
  • kortikosteroidi
  • mišićni relaksanti.

Kada su simptomi duži vremenski period zanemareni oni mogu napredovati. Tada se dolazi u on fazu oboljenja kada je neophodno obratiti se lekaru.

Dokazano je da je jedini način da se predupredi, ublaži i leči cervikalni sindrom – vežbanje. Korektivne, terapeutske vežbe za cervikalni sindrom, vežbe istezanja  i snage uče se u okviru fizikalne terapije tako da na kraju sprovedenog programa pacijent ume pravilno da izvede personalizovani niz vežbi ili pokreta u trajanju od 10-20 minuta koji mogu svakodnevno, bezbedno da izvode. Cilj vežbi za cervikalni sindrom je mahom jačanje kičmenog stuba I  vratnog dela kičme radi održavanja snage i elastičnosti mišića kako ne bi došlo do napredovanja bolesti.

Iako postoji ograničen broj vežbi koje su univerzalne i bezbedne za sve, svaki program vežbanja se pravi prema individualnim potrebama. Dakle u skladu sa simptomima, prema obliku vrata, položaju glave, konstituciji tela itd.

Prirodno lečenje bola u vratu – kako sebi da pomognete?

  • Hlađenje i grejanje bolnog vrata uz
  • Primena gelova ili kreme – lavanda, kamfor, đumbir ili kurkuma su neki od prirodnih sastojaka koji imaju antiinflamatorna i relaksaciona svojstva
  • Masiranje vrata (savetujemo oprez)
  • Naučite kako da se pravilno istežete

Prevencija je pola zdravlja, a sve ostalo je u pokretu

Cervikalni sindrom je uobičajeno zdravstveno stanje koje prvenstveno pogađa odraslu populaciju, a prevalenca je veća među ženama i kancelarijskim radnicima. Ovo stanje predstavlja značajan socio-ekonomski teret za obolele. Uporan bol na koji se pacijenti žale može da varira u velikoj meri – od umerenog do nepodnošljivog.

Odgovarajući program fizikalne terapije može pomoći pacijentima sa bolom u vratu da se vrate normalnim svakodnevnim aktivnostima, poboljšaju kvalitet života, kao i da smanje odsustvovanje i odustajanje od fizičkih, obaveznih i rekreativnih aktivnosti usled bola.

U tom smislu, Fizikalna terapija Sučević nudi mnogo više od usluga fizikalne terapije kod kuće. Svaka poseta naših eksperata radi za vas i obučava vas kako da na najbolji način kontrolišete bol, upravljate telom i olakšate generalnu telesnu funkcionalnost u svom životnom okruženju.

Tako je i kod cervikalnog sindroma od velike važnosti održavanje i držanje – tela, vrata, i terapeutskih vežbi i trikova kojima vas fizioterapeut može obučiti Uz dogovorenu terapiju koju često možete upražnjavati i sami, preporučićemo vam i modifikacije u radnom ili kućnom okruženju koje mogu pomoći vašem boljem funkcionisanju i prevenirati napredak problema ili povrede.

Pretplati se
Obavesti o
guest
0 Коментари
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare