Neurološka rehabilitacija

Neurološka rehabilitacija je individualizovani program oporavka osoba sa povredom ili oštećenjem nervnog sistema. U cilju smanjivanja simptoma i generalnog poboljšanja stanja pacijenta – neophodan je stalan nadzor fizioterapeuta. Tipovi rehabilitacionih tretmana kao i trajanje terapije zavise od oboljenja odnosno ozbiljnosti tegoba koje pacijent ima.

Osteopatija

Benefiti neurološke rehabilitacije:

  • Smanjenje inteziteta bola
  • Korekcija hoda
  • Poboljšanje balansa
  • Povećanje fizičke funkcije pogođene bolešću ili poremećajem.
  • Smanjenje iscrpljujućih simptoma.
  • Poboljšan kvalitet života pacijenata.

Ističemo da:

Ukoliko se zanemare simptomi početne faze bolesti (rana dijagnoza) – propušta se prilika da se na vreme započne borba koja može u mnogome pomoći pacijentu da vodi kvalitetniji život, na duže staze.

Neurološki rehabilitacioni mogu biti:

Kognitivni tretmani: pomažu u prilagođavanju i oporavku od posledica povrede mozga. (Ovaj tretman se uglavnom fokusira na rešavanje problema, komunikacijske sposobnosti i aspekte ponašanja.)

Kompenzatorni tretmani: pomažu u korišćenju netaknutih fizičkih veština kako bi se nadoknadili nedostaci u pogođenim delovima tela.

Terapeutski tretmani: pomažu pacijentima da se izbore sa traumom koja je izazvala povredu i posttraumatskim prilagođavanjima koja moraju da izvrše.

Remedijacioni tretmani: pomažu da se povrate izgubljene veštine kroz dosledne, ponavljajuće vežbe.

Dakle, glavni cilj uključivanja fizioterapije u neurološku rehabilitaciju je da se pomogne pacijentima da ublaže bol, i da prevaziđu ili nadoknade svoje fizička ograničenja nastala usled oštećenja nerava. Dosledna fizioterapija omogućava  pacijentima da povrate sposobnost za normalne aktivnosti, poboljšaju funkcionalnost tela i povrate samopouzdanje da vode skoro normalan život.

Medicinski je dokazano da fizikalna terapija igra značajnu ulogu u saniranju neuroloških tegoba.

Kada je potrebna neurološka rehabilitacija?

Odgovor je prilično jednostavan. Nervni sistem kontroliše sve što radimo – od udisanja, izdisanja i regulisanja kontrole mišića, do osećaja toplote, hladnoće, bola ili zadovoljstva. Nervi se nalaze svuda u vašem telu i moć u svemu što vaše telo radi. Oštećenje vaših nerava može izazvati bol i uticati na sposobnost funkcionisanja – od hodanja do gutanja do učenja i govora.

Ukoliko slutite ili već znate da imate problema sa nervnim sistemom – obratite nam se za pomoć. Naše iskustvo i ekstenzivno znanje stoje vam na usluzi – da zajedno nađemo najbolje moguće rešenje za svaki vaš problem.

Neurološka rehabilitacija je efikasan program fizikalne terapije koji deluje na  ublažavanje neuroloških tegoba kod oboljenja poput:

Multipla skleroza,

Parkinsova bolest,

Diskus hernija

saniranje posledica moždanog udara (šloga) i drugo.

Cena: Neurološka rehabilitacija

Terapija deluje na ublažavanje tegoba kod bolesti kao što su: Miltipla skleroza, Parkinsonova bolest, saniranje posledica moždanog udara ili postoperativnih trauma.

FAQ neurološka rehabilitacija

Šta je neurološka rehabilitacija i kome je namenjena ?
Neurološka rehabilitacija predstavlja plan vezbi i fizikalne terapije namenjene neurološkim pacijentima. Cilj procedura je poboljšanje funkcije i sveukupnog stanja pacijenata.
Multipla skleroza, Parkinsonova Bolest, Moždani udar, Stanja nakon operacije tumora mozga.
Fizikalna terapija može pomoći u otklanjanju i ublažavanju mnogih simptoma bolesti. Tremor, zamor, slabost, poremećen balans su samo neke od njih.
U zavisnosti od stanja, toka i težine obolenja trajanje rehabilitacije može biti od 3 meseca do 12 meseci. Nekada kod obolenja kao što su multipla skleroza je neophodno konstatno vežbanje tokom celog života.
U toku rada koriste se različiti programi vežbi. Vežbe snage, izdržljivosti, balansa, propriocepcije su samo neke koje primenjujem u radu sa neurološkim pacijentima. Fizikalna terapija i procedure kao što je elektrostimulacija imaju za cilj segmentno jačanje odredjene muskulature.
 
Frenkelove vežbe su osnovne vežbe koordinacije koje se najčešće vezuju za obolele od multiple skleroze.
 
Jedna od osnovnih komponenti u lečenju MS – a je fizička aktivnost. Napomenuo bih da je samo pravilno odabrana i dobro dozirana fizička aktivnost korisna za pacijenta.
 
Ovo je najčešće pitanje koje postavljate na koje nije moguće dati tačan odgovor. Dužina života je individualna i zavisi od mnogo faktora. Masivnost moždanog udara, posledice koje je napravio, usdružene bolesti, telesna konstitucija su samo neke od njih.