Ortopedska rehabilitacija

Ortopedska rehabilitacija služi se različitim metodama koje s velikim uspehom leče, poboljšavaju i unapređuju vaše fizičko stanje, Ortopedska rehabilitacija tretira:

  • Bol i nestabilnost kolena;
  • Povrede meniskusa;
  • Ruptura prednjeg i zadnjeg ukrštenog ligamenta;
  • Zamene zgloba kolena;
  • Operaciju zgloba kuka;
  • Prelom noge;
  • Povredu Ahilove tetive;
  • Prelom ruke;
  • Smrznuto rame;
  • Prelom ključne kosti;
  • Diskus herniju;
  • Skoliozu

Ukoliko patite od nekog od navedenih stanja ili osećate da neki deo tela ne funkcioniše kako treba i sputava vas u obavljanju svakodnevnih aktivnosti – pozovite nas!

Ortopedija tretira:

Ortopedska rehabilitacija služi se različitim metodama koje s velikim uspehom leče, poboljšavaju i unapređuju vaše fizičko stanje, Ortopedska rehabilitacija tretira:

Ukoliko patite od nekog od navedenih stanja ili osećate da neki deo tela ne funkcioniše kako treba i sputava vas u obavljanju svakodnevnih aktivnosti – fizikalna terapija vam može pomoći.

Ortopedija se u pogledu rehabilitacije povreda i drugih bolnih stanja služi različitim taktikama rehabilitacije.

  1. Terapeutski modaliteti – toplota, led, laser, električne stimulacije, ultrazvuk. Koriste se za poboljšanje protoka krvi i fleksibilnosti. Smanjuju otok i osećaj bola, i relaksiraju povređeno mesto.
  2. Ortopedska pomagala – hodalice, štake, štap ili ortoze. Tokom preoperativne pripreme pacijent može naučiti kako da se pravilno služi pomagalima.
  3. Evaluacija – procena stanja i funkcionalnosti pacijenta radi postizanja boljih rezultata. Neophodan deo terapijskog procesa radi adekvatne modifikacije terapiji. Ocenjuje se nivo bola, obim pokreta, snaga, stabilnost, balans i držanje.
  4. Mobilizacija i masaža – rad na pokretljivosti. Manualna masaža i druge metode koje mogu pomoći u olakšanju ukočenosti i boljoj prokrvljenosti tkiva.
  5. Vežbe – najvažniji deo terapije. Prililkom vežbanja, od presudne važnosti je aktivnost i učestvovanje, posvećenost samog klijenta.

Kome je namenjena ortopedska rehabilitacija?

Primena rehabilitacionih programa nema ograničenje u godinama – radimo sa decom I osobama svih godina u skladu sa preporukama ortopeda i povredama odnosno problemom koji tretiramo. Individualan pristup i stalna evaluacija pacijenta te praćenje progresije omogućavaju brži i bezbedniji oporavak. Proverite zašto smo najbolji, uverite se zašto smo preporučeni od strane ortopeda i drugih kolega – pozovite nas!

Ortopedske vežbe

Postoji niz vežbi koje se koriste u procesu rehabilitacije. Njihova funkcija i težina varira od faze rehabilitacije u kojoj se pacijent nalazi. Takođe, postoje specifične taktike primene vežbi i kombinovanja tehnika zarad postizanja boljih rezultata terapije. 

Kako je svaki pacijent poseban i odgovor tela na terapiju različit, terapija se modifikuje prema individualnim potrebama. Vežbe povećavaju: snagu, fleksibilnost, obim pokreta, balans, funkcionlanu pokretljivost i izdržljivost. Vežbe su istovremeno i najteži deo fizikalne terapije

Pitali ste nas o ortopediji:

Šta je ortopedska rehabilitacija ?
Ortopedska ili muskuloskeletna rehabilitacija je deo fizikalne medicine koja se bavi iskljičivo problemima sa kostima, zglobovima i mišićima.
Najbitnije je da oporavak teče po protokolima koje imamo za svaku  operaciju i intervenciju. Tako ćemo znati da pacijentu nećemo naškoditi i da pratimo vremenske okvire rehabilitacije.
 
Smanjiti bol, otok, poboljšati cirkulaciju prevenirati atrofiju mišića.
 
Najteža stanja odnose se na multitraume. Posle saobraćajnih nesreća, pada sa motora dolazi do više preloma istovremeno što dodatno otežava rehabilitaciju.
 
Prekrštanje nogu, naginjanje trupa prema nogama, podizanje operisanog uda prema stomaku, ležanje na operisanoj strani.
 
Oporavak posle operacije skočnog zgloba može trajati do 3 do 12 meseci u zavisnisti od težine preloma i operarivnog zahvata.
Je normalna pojava, obzirom na ne pokretanje ruke. U većini slučajeva reč je o linfedemu.