Fraktura tibije – Pregled
Fraktura tibijalnog platoa odnosi se na prelom ili pukotinu na vrhu kosti potkolenice, u kolenu. Uključuje površinu hrskavice kolenog zgloba.
Uzroci i simptomi preloma potkolenice
Potkolenica je ključna koštana struktura koja podržava telesnu težinu prilikom trčanja, hodanja ili skakanja. Do preloma platoa tibije občno dolazi usled visokoenergetskog udara. Ovakva vrste povrede takođe može da zahvati ligamente kolena, mekog tkiva, i da prouzrokuje kolateralno stradanje drugih struktura.
Većina fraktura platoa tibije rezultat su traume noge, kao što su:
- pad sa visine;
- nesreća na motornom vozilu;
- povrede od sportova kao što su fudbal ili skijanje.
Ostali faktori rizika uključuju: osteoporozu, infekciju ili nedostatak minerala koji oslabljuju kosti i čine ih podložnijim povredama.
Koji su sve simptomi preloma potkolenice?
Ako osetite bol ili nelagodu u ili oko gornjeg dela potkolenice od udara, to može biti znak preloma potkolenice. Ostali simptomi uključuju:
- poteškoće u nošenju težine na nozi;
- modrice i otoci;
- bledilo noge kao rezultat smanjenog protoka krvi;
- bolovi u zglobu sa ili bez nošenja tegova;
- kost koja se probija kroz kožu.
Vaš lekar može da pruži odgovarajuću dijagnozu sprovođenjem testova za snimanje, kao što su rendgen ili MRI ili CT skeniranje.
![](https://sucevic.rs/wp-content/uploads/2023/10/simptomi-preloma-potkolenice-1024x546.png)
Komplikacije frakture tibije
Dodatna zabrinutost zbog frakture platoa tibije je ta, što otok ili krvarenje u prednjem delu potkolenice, koja mogu prouzrokovati povećani pritisak na živce, mišiće i krvne sudove u okolnom tkivu.
Vaš lekar će verovatno izvršiti test na kompartment sindrom. Ova vrsta komplikacije može dovesti do trajnog oštećenja mišića i smatra se indikacijom za hitnu hiruršku intervenciju.
Lečenje i hirurška intervencija za prelom tibije
Planovi lečenja preloma potkolenice zavise od njegove klasifikacije. Za manje, lakše povrede, opcije nehirurškog lečenja uključuju:
- odmaranje kolena;
- udlaga kolena i izbegavanje težina, kako se ne bi oštetila zglobna površina;
- uzimanje lekova protiv bolova;
- primena hladnih obloga i držanje ekstremiteta u elevaciji dok kost zarasta.
Ukoliko je operacija tibije neophodna, hirurg će verovatno upotrebiti vijke i ploče za poravnanje kosti. Studija iz 2013. godine, pokazala je da je hirurško lečenje preloma tibije generalno efikasno u obnavljanju funkcije kolena.
Za prelome platoa tibije, preoperativno planiranje je fundamentalno. Klinička anamneza, mehanizam traume, starost i prateći komorbiditeti utiču na odluke o lečenju i intervenciji. Prilikom fizičkog pregleda treba proceniti meka tkiva, neuro-vaskularnu funkciju i pridružene lezije kože kako bi, u zavisnosti od obima potencijalne traume, intervencija bila odgovarajuća.
Saniranje preloma potkolenice se sastoji od korišćenja sveobuhvatnih sistema klasifikacije preloma koji imaju validnu prognostičku vrednost. Zahvaljujući Šackerovoj klasifikaciji konceptualno se olakšava definisanje taktike i hirurških ili terapeutskih pristupa. Primarni cilj ortopedije: uspostavljanje kongruencije zglobne površine i obezbeđivanje mehaničkog poravnanja ose. Svako odstupanje od anatomske kondilarne pozicije ili nestabilnost ligamenta može dovesti do povećane verovatnoće degenerativnog osteoartritisa. Ovakva greške skoro uvek dovode do nnaknadnog smanjenja funkcionalnih sposobnosti.
![](https://sucevic.rs/wp-content/uploads/2023/10/operisana-tibija-1024x546.png)
Vreme oporavka od preloma platoa tibije
Vreme oporavka varira, u zavisnosti od težine povrede i metode lečenja, ali obično traje oko tri do šest meseci.
Dužina oporavka u velikoj meri zavisi od toga da li je urađena operacija. Srećom, u mnogim slučajevima operacija nije potrebna, ali ako je došlo do pomeranja kosti, tada će operacija verovatno biti potrebna.
Neraspoređenim prelomima potrebno je 3-4 meseca terapije, bez hirurškog lečenja. Kada je potrebna operacija, potrebno je oko 4-6 meseci da se izleče. Imajte na umu da do 100% oporavka, iako je sve individualno, oporavak može potrajati godinu dana ili više.
Fizikalna terapija za prelom tibije
Prelom platoa tibije je, bez sumnje, teška fizička povreda koja zahteva ranu i intenzivnu rehabilitaciju.
Ispravan pristup rehabilitaciji određuje operator, a program i terapiju sprovodi fizioterapeut stručno obučen za saniranje ortopedskih traumatskih povreda.
Kada govotimo o oporavku od frakture tibije. vremenom će se vaš terapeut generalno fokusirati na obnavljanje punog obima pokreta, refleksne inhibicije i aktivaciju mišića nogu. Međudim, svaki pojedinac je drugačiji i mora se razviti prilagođeni plan lečenja.
Zbog toga, prilikom sastavljanja plana oporavka preloma potkolenice, savetujemo se pacijentom, lekarima i hirurgom kako bi plan terapije bio jedinstveno prilagođen vašim potrebama. Fizikalna terapija i rehabilitacija uključuju:
- manuelnu terapiju;
- tehnike mobilizacije;
- vežbe obima pokreta, snage, balansa i pripriocepcije;
- funkcionalne vežbe/treninge,
- pa čak i taktike neuromuskularnu rehabilitaciju.
Potpuni oporavak
Imajte na umu da se prvih šest nedelja posle preloma potkolenice najčešće provode na štakama. Potpuni oporavak funkcionalnosti noge, iako je sve individualno, može zahtevati i period od godinu dana ili više.
![](https://sucevic.rs/wp-content/uploads/2023/10/slomljena-potkolenica-1024x546.png)
Očekivanja pacijenta
Uprkos varijacijama u lečenju svakog pojedinca, na osnovu kliničkih podataka moguće je dati opšti presek kako bi se tretman mogao odvijati. Opet, kako je ovo opšti vremenski raspored, on će gotovo sigurno biti izmenjen u skladu sa individualnim potrebama i napretkom samog pacijenta.
Rehabilitacija 1-6 nedelja
Fizioterapeut će odmah preduzeti korake za smanjenje upale, smirivanje bolova i započinje promociju zarastanja. Terapija se fokusira na održavanje ekstenzije kolena i pokreta bez težine kako bi promovisao zarastanje i sprečio dalji bol i povredu. Vežbe mogu da uključuju aktivni i pasivni opseg pokreta kolena, istezanje donjeg dela tela, vežbe za jačanje core-a i kardiovaskularne vežbe za gornji deo tela.
U ranoj rehabilitaciji terapija može da uključi sledeće taktike:
- Krioterapija (led) i medikamenti za ublažavanje bola
- Kompresija i zaštita korišćenjem steznika za kolena ili imobilajzera
- Lagane mobilizacije patele
- Vežbe bez opterećenja
- Pasivni opseg vežbi pokreta
- Izometrijske vežbe za jačanje kvadricepsa
- Izometrijske vežbe za jačanje tetive kolena
- Stezanje mišića donjih ekstremiteta, i koliko može da se toleriše:
- Vežbe za jačanje kuka, skočnog zgloba i druge noge
II faza: Rehabilitacija 6-12 nedelja
Ciljevi u ovom trenutku su rad sa pacijentom van aparata za normalizaciju hoda. Započinje se rad na povratku punog opseg pokreta u kolenu i jačanju donjeg dela tela.
Vežbe mogu uključivati: trening u hodu (postepeno stavljanje veće težine na povređenu nogu) i vežbe za jačanje donjeg dela tela, poput čučnjeva. U ovom trenutku kardiovaskularne vežbe će potencijalno uključivati donji deo tela, npr. u vožnji sobnog bicikla.
Ostale taktike o agensi rehabilitacije u ovoj fazi:
- Nastavak modaliteta za kontrolu bola (led, lekovi itd.)
- Mobilizacije patele
- Napredovanje pasivnog opsega vežbi pokreta
- Uvođenje aktivnog (bez asistencije) niza vežbi pokreta
- Nastavak vežbi jačanja i istezanja za kvadricepse i tetive
- Progresija vežbi sa lakim opterećenjem do delimičnog nošenja težine
- Jačanje kuka i skočnog zgloba
- Hidroterapija
III faza: Rehabilitacija 12 + meseci
Cilj u ovom trenutku terapije je da postignete puni opseg pokreta pri savijanju i istezanju kolena. Zatim, povratak najmanje 80% snage, i potpuna normalizacija hoda, bez pomoćnih sredstava. Uključuju se vežbe za snagu donjeg dela tela sa jednom nogom (npr. podeljeni čučnjevi, iskoraci i rumunski mrtvi liftovi sa jednom nogom) i druge vežbe za uravnoteženje.
Rehabilitacija preloma potkolenice
Kasnije se sportisti mogu vratiti svojim uobičajenim aktivnostima. Ipak, sportisti će početi da primenjuju vežbe specifične za sport, pliometriju, jednostrane vežbe i trčanje na traci za kardiovaskularnu oporavak. Potpuni povratak sportu može potrajati do 12 meseci.
Ukoliko vas interesuje da prikaz slučaja – video, kako izgleda prelom tibije i rehabilitacija ove povrede pogledajte snimak na izlinkovanom YouTube videu.
VAŽNO – o vežbama i aktivnostima tokom oporavka od preloma
Neophodno je da pacijent ne nosi teret dok to fizioterapeut, i lekarski utvrđen napredak ne dozvole. Prevremeno „opterećenje“ popravljene kosti može izazvati oštećenje, pa čak i dovesti do ranog početka artritisa kolenskog zgloba. Početni tretmani fizikalne terapije imaju za cilj smanjenje opsega pokreta, smanjenja bola i otoka i stimulaciju neuromišićne aktivnosti svih muskulatura CORE-a i donjih ekstremiteta.
Jačanje CORE-a je veoma važno. Posebne vežbe smanjuju bol u donjem delu leđa koji se obično razvija usled prinudno pasivnog načina života. Vežbe core-a su osnova za sve pokrete, a potrebno je da pacijent bude spreman da kontroliše karlicu i donje ekstremitete. Kada rendgenski snimci pokažu da je došlo do odgovarajućeg zarastanja kostiju, pacijenti će početi sa punopravnim programom jačanja tela i nogu koji će im omogućiti da povrate pune funkcionalne sposobnosti.
Prelomi platoa tibije menjaju život i moraju se odmah pravilno dijagnostikovati i lečiti. Obično je moguće da pacijent dostigne i ostvari pune funkcionalne sposobnosti, pod uslovom da prođe kroz zahtevan program rehabilitacije fizikalne terapije.
Procenjeno vreme oporavka od preloma potkolenice
Prelomu tibijalnog platoa može biti potrebno tri do šest meseci ili više da se potpuno zaraste u zavisnosti od težine povrede. Nivo bola će se smanjiti, a hodanje će biti lakše nakon mesec dana nakon što ste mogli da se utegnete na nogu posle operacije.
Tokom vašeg oporavka, hodanje i stajanje tokom dužeg perioda u početku će biti otežani, što može uticati na vašu sposobnost da radite i da se bavite porodičnim i društvenim aktivnostima. Pored toga, poslovi koji imaju fizički zahtevnije radne obaveze zahtevaće duže vreme za oporavak i reaktivaciju.
Redovno radite sa fizioterapeutom, on će se pobrinuti da vas, za najkraće objektivno vreme, vrati na prethodni nivo funkcionisanja. U većini slučajeva, potrebno je sprovoditi fizikalnu terapiju dva do tri puta nedeljno, u trajanju od tri meseca.
Fizioterapija igra ključnu ulogu u optimizaciji oporavka promovišući zarastanje, vraćanje snage i pokretljivosti i osiguravajući siguran povratak svakodnevnim aktivnostima i sportu. Prihvatite smernice i podršku fizioterapeuta da biste efikasno vodili svoj put oporavka i vratili kvalitet života.
Pozdrav, zanima me koliko je optimalno vreme za povratak fleksije kolena? Takodje me zanima da li na to utice i podatak da li se povreda sanirala operacionim putem ili ne. Hvala
Dobar dan Vojislave. Hvala Vam na pitanju.
Optimalno vreme da bi vratili punu fleksiju kolena posle operativnog zahvata u saniranju preloma platoa tibije varira od 6 – 9 meseci.
Na to utiče više faktora ( navešću neke od njih )
1. Koliko je ekstenzivan prelom
2. Koliko je ortoped morao da upotrebi fiksacionog materijala da bi sanirao prelom kao i položaj samih (šrafova i pločica )
3. Kakva je konstitucija pacijenta – konkretno kolika je mišićna masa zadnje lože.
4.Koliki je prag i tolerancija bola koju pacijent može da podnese u toku manuelne mobilizacije u toku terapije.
5. Dužina imobilizacije – nekretanja i nošenja gipsa ili ortoze.
Ovo su samo neki od faktora koji utiču na pokret fleksije kolena.
Naravno dosta je lakše vratiti fleksiju kod neoperisanog pacijenta.
Ako imate još nekih pitanja i komentara tu sam.
Veliko hvala. Da li se u tom procesu, moze efekat pospesiti koriscenjem nekih dodataka u ishrani, gelova i slicno?
Najbolje bi bilo da koristite neki oblik termoterapije ukoliko je prošlo dovoljno vremena i nema kontraindikacija za primenu termoterapijskih procedura. Ja lično preporučujem neko od lekovitih blata ( parafango ).
Da li je gavezova mast dobra za brze celjenje kosti i koliko ju je dobro upotrebljabati kod zdravljenja?
Dobar dan gospodine Radneko hvala Vam na pitanju.
Nema kliničkih dokaza da gavez utiĉe na brže zarastanje kosti. Sve je na nivou priča zasnovanih na narodnoj medicini, mišljenja sam da neće odmoći koliko će pomoći zaista ne znam.
Poštovanje!
Pre 4 meseca sam imao operaciju platoa tibije,tip IV po klasifikaciji,proximalni,desni okrajak platoa tibije…uradjena je ORIF operacija,unutrasnja fiksacija koja ostaje trajno,pločica i 7 šrafova.Da li postoji šansa bar za nešto približno potpunom oporavku s obzirom na težinu preloma i operacije?
Hvala!
Pozdrav Nemanja, hvala Vam na postavljenon pitanju.
Veoma je bitno koliko je fiksacioni materijal visoko postavljen, ukoliko je više šrafova postavljeno blizu samog mesta zglobnjavanja tibije to može da pravi potencijalni problem u dobijanju pune fleksije kolena. Samim tim će doći i do deaktivacije određenih grupa mišića npr. zadnje lože. Po meni fokus mora biti na uspostavljanju punog obima pokreta a zatim jačanju, koordinaciji i propriocepciji.
Da li će doći do punog opotavka zaista ne znam i ne mogu da pretpotstavim na osnovu datih informacija.
Momak koji je na videu na mom kanalu danas igra rekreativni fudbal bez ikakvih problema.
Dobar dan,
imala sam prelom obe kosti potkolenice. Uradjena je operacija pre 10 dana. Za nedelju dana treba da skinem konce. Da li za 6 nedelja mogu da ocekujem da se oslonim na tu nogu i da mogu da vozim auto? U kom roku mogu da ocekujem da ce se smanjiti nivo bola koji mi smeta nocu? Danju nemam bolove.
Hvala unapred.
Ivana hvala na pitanju.
Bez snimka ništa konkretno ne mogu da Vam kažem. Obično se posle tako teške povrede nakon 6 nedelja dozvoli “ tač “ oslonac od 10 % ukupne telesne težine, a potom u progresiji rehabilitacije idemo na 30 % , 50 % , 75 % sve do punog oslonca na nogu. Sve ovo zavisi od mesta, nivoa preloma, vaše telesne težine, kompozicije tela, da li je fizikalna terapija uradjena – da li je doslo do pravovremenog formiranja kalusa, kao i pd toga da li ste ojačali muskulaturu u periodu od 6 nedelja.
Pitali ste i za Vožnju automobila – opet zavisi od stepena oslonca, kao i to koja je noga u pitanju. Ukoliko je desna noga verujem da meće biti značajnih problema obzirom da je “ samo “ pedala gasa u pitanju. Ali ja ne savetujem ultavljanje motornim vozilom sve dok niste sigurni jer se posle povreda usporavaju i refleksi usled nekorišćenja noge.