Manuelna limfna drenaža (ili srodna joj: presoterapija) je jedinstvena, nežna tehnika masaže kože koja promoviše drenažu limfe iz udova u normalno drenažno područje. Koristi se prvenstveno za lečenje limfedema. Ovo pomaže da se ubrza eliminacija otpada i toksina iz usporenog limfnog sistema.
Pored toga ova vrsta masaže može pomoći u sprečavanju otoka nakon povrede ili operacije. Takođe se smatra da značajno podstiče vaš imunološki sistem. Ipak, limfna masaža je specijalizovani terapeutski tretman za koji su potrebne dodatne kvalifikacije. Ako ste zainteresovani za limfnu drenažu, uverite se da je sprovodi profesionalni fizioterapeut ili obučeno lice. Pre svega zbog pojedinih kontraindikacija o kojima će biti reči nešto kasnije u tekstu.
Tehnike manuelne limfne drenaže
Postoje različite tehnike za MLD uključujući metode Vodder, Foldi, Leduc ili Caslei-Smith… Tehnika koja je adekvatna za primenu odrediće vaš fizioterapeut i objasniti vam principe rada i moguće efekte/senzacije posle prve sesije, kao i šta možete očekivati posle nekoliko terapija.
Svakako, manuelna limfna drenaža je proces od dva koraka:
Čišćenje: Ovaj korak oslobađa limfnu tečnost u vašim tkivima.
Reapsorpcija: Ovaj korak pomera vašu limfnu tečnost u vaše limfne čvorove.
MLD se obično se izvodi sa pacijentom u ležećem položaju
Počinje i završava dubokim dijafragmalnim disanjem
Prvo se tretiraju nezahvaćeni limfni čvorovi i region tela
Pomera se proksimalno ka distalnom da bi drenirala zahvaćena područja
Koriste se spori i ritmični pokreti
Neophodno je koristiti blagi pritisak.
Kako do najboljih rezultata limfne drenaže?
Budite hidrirani: Adekvatna hidratacija je neophodna za optimalnu limfnu funkciju. Obavezno pijte puno vode pre i posle sesije kako biste podržali eliminaciju toksina i održali protok limfne tečnosti.
Zdrava ishrana kao početak svakog isceljujućeg procesa: Uravnotežena ishrana bogata voćem, povrćem i celim žitaricama može podržati zdravlje limfe. Izbegavajte prerađenu hranu, višak soli i slatke napitke, jer mogu doprineti zagušenju limfe.
Redovno vežbajte: Redovne fizičke aktivnosti, terapeutske vežbe, kao š pa i hodanje, plivanje i drugo, mogu stimulisati limfni tok i poboljšati prednosti presoterapije. Uključite kretanje u svoju dnevnu rutinu kako biste održali limfni sistem aktivnim.
Nosite udobnu odeću: Tokom sesija nosite široku i udobnu odeću kako biste omogućili pravilnu kompresiju i lako kretanje. Uska odeća može ograničiti protok limfne tečnosti.
Konsultujte se sa profesionalcem: Limfna drenaža je najefikasnija kada se izvodi od strane obučenog stručnjaka. Oni mogu da procene vaše specifične potrebe, odrede odgovarajuće nivoe pritiska i prilagode tretman prema vašim individualnim potrebama. Konsultujte se sa kvalifikovanim fizioterapeutom koji je specijalizovan za limfnu drenažu kako biste osigurali bezbedne i efikasne sesije.
Konzistentnost je ključna: Da biste iskusili sve prednosti limfne drenaže, važno je da budete dosledni sa svojim sesijama. Pridržavajte se preporučenog rasporeda tretmana i saveta fizioterapeuta kako biste održali protok limfne tečnosti i maksimizirali rezultate.
Zdrave životne navike: Pored kretanja, redovnog vežbanja, hranljive ishrane, važno je voditi računa o redukciji stresa i o tome da imate dovoljno sna da biste optimizovali funkciju vašeg tela i limfnog sistema.
Slušajte svoje telo: Iako je ova vrsta terapije generalno bezbedna i dobro se toleriše, važno je da slušate svoje telo tokom lečenja. Ako osetite bilo kakvu nelagodnost ili bol, odmah obavestite svog terapeuta.
Nega posle tretmana: Izbegavajte dugotrajno sedenje ili stajanje i bavite se laganom fizičkom aktivnošću kako biste podstakli protok limfe, Budite strpljivi. Limfna drenaža nije neko brzo rešenje. Može biti potrebno više sesija da bi se postigli željeni rezultati. Budite strpljivi i dosledni sa svojim tretmanima.
Da li je limfna drenaža korisna? Koji su benefiti ove terapije?
Manuelna limfna masaža ima za cilj da učini vaš limfni i cirkulatorni sistem efikasnijim. Ovo može smanjiti rizik od otežane cirkulacije smanjenjem zapremine zadržane tečnosti i povezanog pritiska. Drenaža povećava kapacitet vašeg cirkulatornog sistema da brzo pomeri zadržanu tečnost i lakše otkloni potencijalne toksine iz organizma. Dokazano je da se u brojnim slučajevima pacijent oseća prilično „energizovanim“ nakon drenaže.
Masaža poboljšava cirkulaciju, ubrzava metabolizam i može da poboljša vaš imunitet. U postoperativnim uslovima koji utiču na vaš limfni sistem, kao što je post-mastektomija, takođe se pokazala veoma korisnim.
Medicinska primena i njeni benefiti:
- Otečene noge ili ruke zbog zadržavanja tečnosti.
- Otok udova: pre ili posle operacije
- Primarni ili sekundarni limfedem.
- Drugi hronični edemi
- Prevencija i tretman proširenih vena
- Sindrom karpalnog tunela
- Neuropatija i neuralgija
- Artroza
- Osteoporoza itd.
Presoterapija ili aparaturna limfna drenaža
Pored manuelne limfne drenaže, postoje brojni aparati kojima se može sprovoditi ova vrsta terapije. Prilikom upotrebe aparata, tretman nazivamo presoterapija.
Tehnike koje se koriste:
Sekvencijalna kompresija: Ova tehnika uključuje primenu pritiska uzastopno od distalnih do proksimalnih delova udova ili tela. Počinje na ekstremitetima i postepeno se kreće nagore, oponašajući prirodni tok limfne tečnosti.
Peristaltička kompresija: U ovoj tehnici, uređaj primenjuje pritisak talasastim pokretom, stvarajući efekat pumpanja. Pomaže u stimulaciji limfnog toka i pomaže u uklanjanju toksina i otpadnih proizvoda.
Pulsirajuća kompresija: Pulsirajuća kompresija uključuje primenu ritmičnog, isprekidanog pritiska. Ova tehnika cilja na određena područja i može biti korisna za rešavanje lokalizovanog otoka ili zadržavanja tečnosti.
Prednostii upotrebe presoterapijskh aparata su:
- Brži i efikasniji oporavak
Čizme za limfnu drenažu omogućavaju postepeno pvećanje protoka krvi u pojedinačne delove nogu. Povećan protok krvi sa sobom donosi kiseonik i hranljive materije koji će pomoći da se zaleče mikro-suženja izazvana vežbanjem. Takođe se pokazalo da korišćenje kompresionih čizama poboljšava venski povratak (koliko brzo se krv pumpa nazad u srce da bi se ponovo oksigenisala). Ovo ne samo da ubrzava oporavak, već može i poboljšati vaše opšte blagostanje pomažući organima da pravilno unkcionišu, smanjuju bolove i poboljšaju kvalitet sna.
- Smanjena bol u mišićima
Povećana brzina protoka krvi je takođe važna za ispiranje toksina, odnosno otpadnog materijala i mlečne kiseline. Ovo se može nagomilati nakon vežbanja i izazvati bol i ukočenost. Upotreba kompresionih čizama smanjila je oksidativni stres skeletnih mišića i markere proteolize tokom oporavka, što jednostavno znači smanjenje bolova i bolova u mišićima.
- Povećana fleksibilnost
Osećaj pulsiranja koji pruža presoterapija imitira osećaj visokokvalitetne masaže, ali sa nivoima pritiska koji ljudske ruke jednostavno ne mogu da stvore. Ovo pomaže opuštanju mišića i smanjuje zategnutost i ukočenost. Istraživanja su pokazala da korišćenje drenažnih sistema za oporavak može ublažiti gubitak fleksibilnosti, što praktično u svakom sportu znači bolje performanse i smanjen rizik od povreda.
- Brži oporavak od povreda
Povrede se dešavaju. Naročito kada naporno trenirate i gurate se s vremena na vreme. Ako osetite bol, otok ili gubitak obima pokreta zbog stanja kao što su udlage golenice ili ahilov tendinitis, onda će kompresione čizme smanjiti vreme oporavka. Čizme za limfnu drenažu donose preko potreban kiseonik oštećenom tkivu i ispumpavaju višak tečnosti povezan sa otokom. Studije su pokazale da kompresiona terapija može poboljšati prag bola pod pritiskom.
Jednostavne su za upotrebu, lako se čiste i prenose. Kompresione čizme su najlakši aparat za primenu aparaturne limfne drenaž
Samo 20-30 minuta upotrebe nakon treninga i možete uživati u svim prednostima o kojima ste upravo pročitali.
Estetski benefiti terapije:
- Regeneracija tkiva – opekotine ili ožiljci
- Detoksikacija organizma
- Sindrom teških nogu
- Poboljšanje ishrane kože
- Oblikovanje tela i redukcija celulita
Šta da očekujete posle sesije presoterapije?
- Osećaj relaksiranosti
- Povećanu potrebu za mokrenjem
- Miris urina može biti nešto drugačiji usled detoksikacije organizma.
- Povećana energija i vitalnost.
- Smanjena otečenost ili nadutost
- Bićete vrlo žedni
- Privremena slabost (znak da se telo bori protiv toksina)
- Bolji imunitet
Za koga nije tretman limfne drenaže?
Kontraindikacije limfne drenaže ili presoterapije mogu biti apsolutne ili relativne.
Apsolutne kontraindikacije
Kada NE koristiti ove tehnike limfne drenaže:
Akutna zapaljenja
Uzrokovana bakterijama, virusima i otrovima su kontraindikovana. Tkiva će biti crvena, vruća i bolna sa začepljenjem praćenom groznicom. Limfna drenaža će potisnuti ove supstance u limfne kanale pre nego što telo ima priliku da ih eliminiše. Na taj način se toksične supstance mogu širiti po celom telu. Najbolje je sačekati nekoliko dana dok stanje ne bude akutno i dok samo telo ne bude imalo priliku da se očisti od toksina.
Maligni tumori
Postoji opasnost od širenja raka.
Tromboza
Može dovesti do slobodnih plutajućih krvnih ugrušaka u cirkulatornom sistemu.
Srčani problemi
Ukoliko srce ne funkcioniše u potpunosti, edem može biti limfodinamički zbog nedostatka venskog povratka. Pumpanje više tečnosti u srce može ga opteretiti više nego stvarno stanje.
Relativne kontraindikacije – stanja kod kojih treba biti oprezan:
- Problemi sa bubrezima – proverite sa lekarom pre lečenja.
- Bronhijalna astma – ovo može stimulisati vagusni nerv koji izaziva napad.
- Problemi sa štitnom žlezdom – nema tretmana oko grla.
- Lekovi – strah od povećanja doze dreniranjem intersticijskih prostora.
- Hemoterapija – strah od povećanja doze dreniranjem intersticijskih prostora.
- Prva tri meseca trudnoće – strah od pobačaja.
- Uklonjena slezina – prvo preporučite kraću sesiju.
- Menstruacija – Manuelna limfna drenaža može povećati protok.
Fizikalna terapija i Manuelna limfna drenaža omogućavaju vam da:
- Poboljšate cirkulaciju.
- Poboljšate eliminaciju toksina iz tela, uključujući mlečnu kiselinu.
- Poboljšate opseg pokreta i fleksibilnost.
- Smanjite vreme oporavka posle povreda ili operacija.
- Omogućite sebi bolje i efikasnije treninge.
- Povećate fleksibilnost i opseg pokreta zglobova.